Nieruchomości gorzów - blog Biuro nieruchomości

Osiedle Europejskie w Gorzowie Wielkopolskim

8 lipca, 2021 3 minuty czytania Renata Hrehorczuk

Tym wpisem pragniemy przybliżyć Wam historię powstania i obecne funkcjonowanie w przestrzeni najmłodszego i najszybciej rozwijającego się osiedla, zlokalizowanego w zachodniej części miasta Gorzowa Wielkopolskiego.

Dogodne usytuowanie osiedla Europejskiego

Gdy w 2007 r. deweloper oddawał do użytku pierwszy z budynków mieszkańcy miasta patrzyli sceptycznym okiem na plan utworzenia w tym miejscu osiedla. Dla przypomnienia wspomnę, że był to wówczas nieuporządkowany teren byłego poligonu wojskowego na przedmieściach Gorzowa, z dala od jakichkolwiek zabudowań, sklepów i pozbawiony komunikacji miejskiej. Wraz z rozwojem osiedla zmieniała się infrastruktura umożliwiająca sprawne funkcjonowanie mieszkańców na co dzień, dlatego obecnie to miejsce wygląda zupełnie inaczej. Na osiedlu dominuje zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna, ale znajdziemy tu także obszar stale rozwijającej się zabudowy jednorodzinnej i bliźniaczej.

Lokalizacja osiedla zapewnia szybki i sprawny dojazd do centrum miasta a jednocześnie kontakt z naturą dzięki pobliskim  terenom zielonym. W odległości ok. 300 m  od osiedla znajduje się rezerwat przyrody „Gorzowskie Murawy” a jedynie 100 m dzieli osiedle od ogródków działkowych. Rezerwat o powierzchni 80 ha należy do najcenniejszych obszarów w Polsce Zachodniej, przez co objęty został ochroną w ramach programu Natura 2000 (idealne miejsce do rodzinnych spacerów czy znanych już mieszkańcom zimowych kuligów).  Przy każdym z dotychczas oddanych do użytku 17 budynków mieści się bezpieczny, zamknięty  plac zabaw, więc żadne dziecko na świeżym powietrzu nie powinno się nudzić.

Osiedle Europejskie w Gorzowie Wielkopolskim - osiedle czy już dzielnica?

Samowystarczalność osiedla zapewnia bogate zaplecze usługowo-handlowe służące zaspokojeniu najważniejszych potrzeb mieszkańców: zrobimy zakupy w Biedronce oraz Żabce, kupimy świeże pieczywo i mięso (dwie piekarnie i sklepy mięsne do wyboru), w cieplejsze dni funkcjonuje stragan samoobsługowy z warzywami i owocami z lokalnych upraw oraz mobilna lodziarnia. Zaopatrzymy się w aptece, kwiaciarni, sklepie odzieżowym, cukierni, odbierzemy przesyłkę z poczty i paczkomatu, nie brakuje także przychodni lekarza rodzinnego oraz usług takich jak fryzjer czy kosmetyczka. A gdy zabraknie czasu lub chęci na gotowanie można skorzystać z kilku punktów gastronomicznych. W niedalekiej odległości znajdują się Agata Meble, Media Markt, Obi, Lerloy Merlin, drogeria Rossmann, Pepco, KFC, stacja benzynowa oraz myjnia bezdotykowa.

Rynek nieruchomości na osiedlu Europejskim

Nieruchomości z osiedla Europejskiego cieszą się dużym popytem spowodowanym atrakcyjną lokalizacją,  korzystnym dostępem do zaplecza handlowo-usługowego, komunikacji miejskiej  a jednocześnie bezpośrednim sąsiedztwem rezerwatu przyrody. Lokalny rynek nieruchomości tworzą przede wszystkim oferty lokali mieszkalnych, chociaż znajdziemy tu również niewielkie osiedle domów jednorodzinnych w zabudowie wolnostojącej i bliźniaczej, które stale się powiększa.

Osiedle Europejskie to inwestycja realizowana przez dwóch deweloperów, z tego powodu większość transakcji obejmuje rynek pierwotny (lokale w stanie deweloperskim). Budynki, w których znajdują się lokale to w większości bloki 4-6 kondygnacyjne, wyposażone w windy, przestronne tarasy i garaże w części podziemnej. Średnia cena lokalu w stanie deweloperskim wynosi obecnie około 5500 zł/m2.

Na rynku wtórnym oferty dotyczą zarówno sprzedaży jak i najmu lokali o funkcji mieszkalnej. Ceny transakcyjne nieruchomości są bardzo zróżnicowane - wahają się w granicach od 4000 do 7000 zł/m2. Ich rozbieżność uzależniona jest od wielu czynników m.in. powierzchni użytkowej, standardu wykończenia, położenia w budynku, funkcjonalności pomieszczeń i dostępności powierzchni przynależnych  takich jak piwnica czy garaż. Najmniej zapłacimy za m2 dużego mieszkania dwupoziomowego. Za mieszkania w okolicy 35 m2, które chętnie kupowane są przez osoby inwestujące w nieruchomości pod wynajem, przyjdzie nam zapłacić około 7000 zł/m2. Zwróć uwagę jak kształtowały się ceny mieszkań na sprzedaż w Gorzowie Wielkopolskim w latach 2016-2020.

Sprawdź jakie posiadamy aktualnie mieszkania na sprzedaż osiedle Europejskie.

Stały rozwój osiedla Europejskiego

W najbliższych miesiącach na osiedlu powstanie przedszkole i żłobek, a zaraz po nich osiedlowa galeria z dodatkowymi punktami usług. W centralnej części osiedla na blisko 3 hektarach powierzchni, deweloper planuje urządzić miejsce spotkań mieszkańców z fontanną i usługami gastronomicznymi wśród dużej ilości zieleni niskiej i wysokiej. W marcu br. ogłoszony został konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania Placu Centralnego Osiedla Europejskiego przy współpracy Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. I choć wciąż brakuje przestrzeni dla zaspokojenia potrzeb starszych dzieci i młodzieży to osiedle z roku na rok zyskuje popularność i zaufanie wśród gorzowian i nie tylko. Pomimo stałego wzrostu cen osiedle przyciąga coraz więcej inwestorów oraz cudzoziemców a nowe inwestycje wciąż są prowadzone.

Udostępnij ten post: