Nieruchomości gorzów - blog Biuro nieruchomości

Zmiana cen mieszkań w Gorzowie Wielkopolskim w latach 2016 - 2020

31 maja, 2021 4 minuty czytania Tomasz Hrehorczuk

W artykule tym chcę podzielić się z Wami informacjami jak zmieniały się ceny ofertowe dotyczące sprzedaży lokali mieszkalnych na rynku wtórnym w Gorzowie Wielkopolskim.

Za dane niniejszej analizy posłużyły ceny nieruchomości jakie posiadało w ofercie nasze biuro oraz Konsorcjum nr 1 - do którego należymy. Z zakresu analizy wykluczone zostały duże lokale mieszkalne w kamienicy do remontu, oraz najdroższe nieruchomości, których cena znacznie odbiegała od średniej rynkowej. Każdy rok został podzielony na starsze budownictwo - do 1999 r.  oraz nowsze – od 2000 r.

Jak wspomniałem wcześniej należy zaznaczyć, że posługuję się cenami ofertowymi, które są zazwyczaj kilka procent wyższe od cen transakcyjnych.

1. Ceny mieszkań w Gorzowie Wielkopolskim w latach 2016 - 2017

Rynek nieruchomości w latach 2016 - 2017 w Gorzowie Wielkopolskim był w miarę ustabilizowany. Średnio w 2016 r. lokale mieszkalne w starszym budownictwie można było nabyć w cenie 2 870 zł/m2, natomiast za te w nowszym budownictwie przyszło nam zapłacić 4 140 zł/m2, dając średnią na poziomie 3500 zł/m2. Różnica między nowszym i starszym budownictwem wynosiła ponad 1200 zł/m2.

Rok 2017 przyniósł nieznaczny wzrost cen, które kształtowały się następująco:

- 2 950 zł/m2 w starszym budownictwie,

- 4 400 zł/m2 w nowszym budownictwie.

Dało nam to średnią na poziomie 3680 zł/m2.  Ceny w porównaniu do roku 2016 wzrosły o 5 % z czego starsze budownictwo wzrosło o 3 % natomiast nowsze o 6 % w skali roku.

2. Ceny mieszkań w Gorzowie Wielkopolskim w roku 2018

W roku 2018 nastąpił nieco większy wzrost cen na rynku mieszkań w Gorzowie Wielkopolskim. Średnia cena w starszym budownictwie osiągnęła poziom ponad 3 300 zł/m2 co dało wzrost aż o 12 % do roku ubiegłego.

Cena ofertowa mieszkań w nowszym budownictwie wyniosła około 4730 zł/m2 - o 7 % więcej w stosunku do roku 2017 r.

Ogólny wzrost cen w roku 2018 wynosił 9 % co dało średnią cenę (biorąc pod uwagę starsze i nowsze budownictwo) na poziomie 4020 zł/m2, – do każdego metra kwadratowego trzeba było dołożyć ponad 340 zł.

3. Ceny mieszkań w Gorzowie Wielkopolskim w roku 2019

Rok 2018 był początkiem bardzo dużych zmian, które finalnie były widoczne pod koniec 2019 r.

Przez długi czas nie mogłem przyzwyczaić się do cen, które aktualnie panowały na gorzowskim rynku nieruchomości - w roku 2019 wzrosły aż o ponad 21 %. Średnie ceny mieszkań kształtowały się wówczas następująco:

- starsze budownictwo 4 140 zł/m2 – wzrost cen o ponad 25%,

- nowsze budownictwo 5620 zł/m2 – wzrost cen o prawie 19%.

Średnia cena wszystkich mieszkań była na poziomie 4 880 zł/m2 – do każdego metra kwadratowego dokładaliśmy 860 zł. Warto dodać, że według GUS-u inflacja w tym roku wynosiła 2,3 %.

4. Ceny mieszkań w Gorzowie Wielkopolskim w roku 2020

Wzrost cen lokali mieszkalnych został w znaczącym stopniu przyhamowany. Przyczyniła się do tego z pewnością pandemia, którą  ogłoszono w marcu 2020 r. Od tego momentu do końca kwietnia popyt na gorzowskim rynku nieruchomości praktycznie zmalał do zera. Nowe transakcje były jednostkowe, sprzedawały się tylko mieszkania, których transakcja rozpoczęła się wcześniej.

Na panującą pandemię zareagowały także banki, zaostrzając w pierwszym momencie w znaczącym stopniu możliwość otrzymania kredytu hipotecznego, podnosząc wkład własny oraz wykluczając niektóre branże.

Pomimo nowych realiów z jakimi musieliśmy zmagać się w 2020 r. ceny mieszkań i tak wzrosły, średnio o 6% do roku ubiegłego dając cenę za m2 – 5168 zł. Lokale mieszkalne w starszym budownictwie podrożały o ponad 6 % - 4 419 zł/m2, natomiast te z nowszego budownictwa o ponad 5 % - 5 916 zł/m2. Inflacja w Polsce osiągnęła poziom 3,4%.

5. Analiza rynku nieruchomości w Gorzowie Wielkopolskim w latach 2016 - 2020

Przez ostatnie pięć lat mieszkania w Gorzowie Wielkopolskim wzrosły średnio o 47 %, z czego lokale mieszkalne w starszym budownictwie o 54% natomiast w nowszym budownictwie o 43%. Po 5 latach do każdego metra kwadratowego trzeba było dołożyć 1 660 zł.

Procentowa zmiana cen w latach 2016 - 2020

Rynek nieruchomości w Gorzowie Wielkopolskim przez długi czas charakteryzował się atrakcyjnymi cenami, dużo bardziej konkurencyjnymi  w porównaniu z innymi wojewódzkimi miastami. Jednak ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym stale rosły.

Zmiana cen za m² na przestrzeni 5 lat

Według mojej opinii poza pozytywnymi walorami miasta jak m.in. dobra lokalizacja, konkurencyjność cen, migracja ludzi z mniejszych miejscowości, największy wpływ miała i ma sytuacja gospodarcza i ekonomiczna panująca w Polsce.

Wzrost gospodarczy, bogacące się społeczeństwo, programy pomocowe państwa (MDM w latach 2014 – 2018) oraz napływ cudzoziemców ze wschodu zwiększyły znacząco popyt. Dodatkowo malejące oprocentowanie lokat bankowych, wzrost inflacji oraz dostęp stosunkowo tanich kredytów hipotecznych zwiększyły zainteresowanie rynkiem nieruchomości. Duża część społeczeństwa mająca zdolność kredytową inwestowała i inwestuje w nieruchomości o funkcji mieszkalnej zaspokajająca własne cele mieszkaniowe ale także jako inwestycja pod wynajem.

Zmiana ceny na przykładzie mieszkania 52,5 m²

Osoby posiadające znaczne oszczędności aby je pomnażać oraz ochronić wartość pieniądza przed coraz większą inflacją, także podejmują decyzje o inwestycjach na rynku nieruchomości, który uważany jest przez wielu rodaków za pewny i bezpieczny.

Zmiana inflacji według GUS w latach 2016 - 2020

Jednak jak do każdej inwestycji, także tej w nieruchomości trzeba podchodzić w rozważny i ostrożny sposób, starając się przewidzieć możliwość pojawienia się zmian, które nie zawsze muszą wpłynąć pozytywnie na podjęte decyzje.

W perspektywie kilku lat wzrost stóp procentowych może spowodować duże zmiany na rynku nieruchomości. Przez droższą obsługę kredytów hipotecznych część społeczeństwa może zostać zmuszona do sprzedaży nieruchomości. Jeśli takich osób w skali kraju będzie dużo, zwiększy to znacząco podaż co wpłynie na obniżenie cen nieruchomości.

Sprawdź aktualne ceny mieszkań w Gorzowie Wielkopolskim

Już dziś, pisząc ten artykuł, możemy zauważyć, że wzrost cen nieruchomości w roku 2021 pomimo panującej pandemii nie zwolnił, a wręcz znacząco przyspieszył. Dokładnymi danymi oraz własnymi przemyśleniami dotyczącymi bieżącego roku na pewno podzielę się z Wami wkrótce po jego zakończeniu.

Udostępnij ten post: