Nieruchomości gorzów - blog Biuro nieruchomości

Inwestować w dom czy mieszkanie?

18 kwietnia, 2021 3 minuty czytania Autor z zewnątrz

U każdego człowieka na pewnym etapie życia pojawia się potrzeba znalezienia własnego miejsca do zamieszkania. W co lepiej zainwestować, w dom jednorodzinny, czy w mieszkanie w bloku? Warto zastanowić się nad zaletami i wadami każdego z tych rozwiązań. Trzeba też pamiętać o tym, że w trakcie naszego życia zmieniają się potrzeby i preferencje mieszkaniowe.

Zalety i wady domu jednorodzinnego

Dom jednorodzinny to rozwiązanie dla ludzi ceniących sobie niezależność. Wszystko, co związane z domem zależy od jego właściciela. Nie jest on ograniczony regulaminami wspólnot mieszkaniowych i sam decyduje o sposobie zagospodarowania i zabudowie działki budowlanej biorąc pod uwagę tylko miejscowy plan zagospodarowania lub warunki zabudowy.

Dom jednorodzinny zapewnia na ogół więcej powierzchni użytkowej i więcej przestrzeni do wyłącznej dyspozycji wokół domu. Przydomowy ogródek może być świetnym miejscem relaksu i wypoczynku, którego może brakować w budownictwie wielorodzinnym, zwłaszcza w centrum miasta. Mieszkańcy domów jednorodzinnych są mniej narażeni na uciążliwe sąsiedztwo i hałas.

Odpadają regularne opłaty za czynsz, jednak bardzo dużym obciążeniem mogą być wszystkie naprawy i remonty. Dom jednorodzinny zapewnia większy spokój, ale przeważnie za cenę oddalenia od centrum miasta, gdzie zazwyczaj znajduje się większość miejsc pracy, obiektów kulturalnych i rozrywkowych oraz placówek handlowo-usługowych i gastronomicznych.

Domy na sprzedaż w Gorzowie Wielkopolskim dostępne w naszym biurze nieruchomości

Zalety i wady mieszkania

Mieszkanie w bloku lub kamienicy to oferta dla ludzi ceniących sobie wygodę. Płacony co miesiąc czynsz zawiera wpłaty na fundusz remontowy. Odpada troska o remonty oraz sprzątanie klatki schodowej, gdyż wszystkim tym zajmuje się administracja budynku. Nie ma też potrzeby koszenia trawnika przed domem i dbania o przydomowy ogródek.

Za wyborem mieszkania może przeważać dobra lokalizacja. Budownictwo wielorodzinne dominuje w centrum miasta lub w osiedlach, które mają dogodne połączenia komunikacyjne z głównymi punktami w mieście. Mankamentem takiego usytuowania jest większy hałas, zanieczyszczenie powietrza i niedogodności związane z brakiem przestrzeni do wyłącznej dyspozycji (poza ewentualnym balkonem lub tarasem). Trzeba też cierpliwie znosić akustykę budynku i uciążliwość sąsiadów.

Mieszkania na sprzedaż w Gorzowie Wielkopolskim dostępne w naszym biurze nieruchomości

Co się bardziej opłaca?

Ceny za 1 m² domu jednorodzinnego mogą być nawet o 50% niższe od ceny 1 m² mieszkania, ale więcej pieniędzy trzeba na ogół wydać na zakup domu, gdyż jego powierzchnia użytkowa jest większa, a koszt samego domu trzeba powiększyć o wartość działki. Nie bez znaczenia jest wyposażenie i udogodnienia, lokalizacja, stan techniczny i zastosowana technologia. Mieszkania w mieście położone w atrakcyjnej lokalizacji mogą być droższe od domu z ogórkiem zlokalizowanego w sąsiednich gminach. Cena 1 m² zależy również od relacji pomiędzy popytem i podażą lokali mieszkalnych oraz domów. Według naszych obserwacji największą popularnością cieszą się mieszkania o powierzchni 50-70 m² oraz domy jednorodzinne o powierzchni 100-150 m².

Sytuacja w czasie pandemi z jaką  zmagamy się od ponad roku spowodowała znaczący wzrost zainteresowania domami co przełożyło się na wyższe ceny i mniejszą dostępność ofert na rynku wtórnym.

Jak dobrze wiemy koszty zakupu to nie wszystko. Bardzo ważne są koszty eksploatacji - wydatki na media, podatek od nieruchomości itp. Im większa powierzchnia, tym większe wydatki na ogrzewanie i oświetlenie. Oznacza to, że koszty utrzymania domu jednorodzinnego są wyższe niż koszty eksploatacji mieszkania. Właściciele domów jednorodzinnych mają jednak możliwość znaczącego ich obniżenia dzięki zastosowaniu nowoczesnych energoszczędnych rozwiązań oraz materiałów. Inwestycja w  wymianę nieefektywnych kotłów centralnego ogrzewania na pompy ciepła, wentylację mechaniczną z rekuperacją oraz fotowoltaikę znacząco obniżą koszty eksplaotacyjne, a możliwość odpisania tych wydatków od dochodów w rocznym zeznaniu podatkowym dodatkowo zwiększa atrakcyjność takiej inwestycji.

Dla każdego coś innego

O wyborze pomiędzy domem i mieszkaniem decydują osobiste preferencje. Są wśród nas zwolennicy wolności, którzy nie wyobrażają sobie życia w bloku lub kamienicy oraz zwolennicy wygody, dla których własny dom byłby zbyt dużym wyzwaniem. Preferencje zmieniają się w zależności od sytuacji życiowej. Rodziny z małymi dziećmi będą dążyć do zwiększenia powierzchni mieszkania, by każdemu dziecku zapewnić osobny kąt. Dla osób w podeszłym wieku ważniejsza jest łatwość poruszania się i bliskość podstawowych usług. Studenci i single pracujący w korporacjach zadowolą się minimalistycznym wnętrzem, byle było położone blisko centrum, gdzie w pełni mogą korzystać z uroków aktywnego życia.

Udostępnij ten post: