Nieruchomości gorzów - blog Biuro nieruchomości

Osiedle Dolinki w Gorzowie Wielkopolskim

10 września, 2021 4 minuty czytania Łukasz Zagróbka

Osiedle Dolinki to owiane nutą tajemniczości, przyjazne i bogate w infrastrukturę handlowo-usługową miejsce do życia w Gorzowie Wielkopolskim. Jego ogromnym walorem są piękne widoki, duża ilość terenów zielonych oraz ciekawa historia.

Położenie osiedla Dolinki w Gorzowie Wielkopolskim

Osiedle Dolinki zlokalizowane jest w północno wschodniej części Gorzowa Wlkp. na jednym z siedmiu wzgórz. Dzięki takiemu położeniu w wielu miejscach rozpościera się piękny, malowniczy widok na Dolinę Warty oraz panoramę miasta.

Osiedle Dolinki znajduje się w bliskiej odległości od Centrum miasta, a szybki i bezpośredni dostęp zapewni nam miejska komunikacja tramwajowa, autobusowa ale i również spacer. Głównymi ulicami na osiedlu są: Pomorska, Nowa, Głowackiego i ulica Walczaka.

Placówki edukacyjne na osiedlu Dolinki

Na osiedlu Dolinki nie mogło zabraknąć miejsca w którym nasze pociechy będą się rozwijać i kształcić dlatego przygotowaliśmy poniżej wykaz placówek edukacyjnych wraz z adresami.

Przedszkola
Miejskie Przedszkole Integracyjne nr 9 "Na Zielonym Wzgórzu" przy ulicy Widok 25,
Przedszkole Miejskie nr 7 przy ulicy Głowackiego 4,
Przedszkole Miejskie nr 32 Im Króla Maciusia I przy ulicy Stilonowej 20,
Przedszkole Miejskie nr 31 imienia Kubusia Puchatka przy ulicy Chmielnej 7.

Szkoły podstawowe
Szkoła Podstawowa nr 2 przy ulicy Zamenhofa 2A,
Szkoła Podstawowa nr 9 przy ulicy Nowej 7,

Szkoła ponadpodstawowa
Zespół Szkół Gastronomicznych im. F. Karamać przy ulicy Okólnej 35,

Pozostałe
Centrum Kształcenia Zawodowego przy ulicy Pomorskiej 67,
 

Zaplecze handlowo usługowe

Bogaty wybór przy załatwianiu spraw życia codziennego zapewni nam szeroko rozwinięte zaplecze handlowo usługowe.

Na osiedlu znajdziemy nie tylko małe sklepy spożywcze m.in. Żabka, Nina czy ABC, ale również markety takie jak Biedronka przy ulicy Okólnej, Intermarche przy ulicy Pomorskiej, a także Delikatesy Centrum przy ulicy Walczaka. Nie brakuje również piekarni, warzywniaków, sklepów mięsnych lokalnych masarni, aptek takich jak Ziko czy Dr. Max, Centrum Medycznego przy ulicy Nowej, dwóch sklepów z artykułami ogólnobudowlanymi „Plajta”, wędkarskimi, odzieżowymi a także sklepu rowerowego przy Okólnej. Na osiedlu znajdziemy również kwiaciarnię, krawcową, lecznicę weterynaryjną, fryzjera, stomatologa, pocztę, stację paliw Avia przy ulicy Walczaka, stację paliw Intermarche przy ulicy Pomorskiej, bank WBK S.A oraz Gospodarczy Bank Spółdzielczy przy ulicy Okólnej, a nawet bibliotekę przy ulicy Pomorskiej. Jak widać powyżej, różnorodność i dostępność punktów i usług jest tu naprawdę szeroka co sprawia, że życie na osiedlu Dolinki jest komfortowe, łatwe i przyjemne.

Rekreacja i wypoczynek

Miejsce wypoczynku i relaksu wśród zieleni zapewnić nam może 15 hektarowy Park Kopernika założony w 1973 roku przez pracowników Zakładów Włókien Chemicznych „Stilon” w ramach czynu społecznego. Ciekawostką jest fakt, że park ten utworzono w miejscu dawnego ponad 18 hektarowego cmentarza ewangelickiego Marii Panny funkcjonującego w latach 1931-1945 po którym pozostała jedynie kapliczka i kościół Świętej Trójcy znajdujący się przy skrzyżowaniu ulicy Walczaka z ulicą Widok. W parku znajduje się fontanna, plac zabaw, skatepark a także miasteczko ruchu drogowego. Kolejną ciekawostką jest fakt, że wybudowana w latach siedemdziesiątych fontanna powstała w miejscu dawnej cmentarnej kaplico-kostnicy. Przez park przebiega mała obwodnica miejska łącząca ulicę Pomorską z Aleją prałata Witolda Andrzejewskiego, a przejście nad pasami ruchu drogowego zapewnia nam kładka nadziemna.

U stóp osiedla w dolinie zwanej błoniami które jest idealnym miejscem spacerów z czworonogami znajduje się plac zabaw przystosowany do potrzeb dzieci niepełnosprawnych, a nie opodal znajduje się Filharmonia Gorzowska w której odbywają się zróżnicowane muzycznie koncert.

Z osiedlem Dolinki od strony północnej graniczy bezpośrednio Park Siemiradzkiego, będący już częścią śródmieścia w którym znajdują się ścieżki rekreacyjne, punkt widokowy i wybudowany w 1973-1974 roku amfiteatr, dzięki czemu mieszkańcy Dolinek mają większe możliwości wyboru miejsca w którym miło spędzą wolny czas.

Rynek nieruchomości na osiedlu Dolinki

Osiedle Dolinki powstawało w latach siedemdziesiątych w odpowiedzi na ekspansywny rozwój przemysłowy, którego największym przedstawicielem w Gorzowie był Zakład Włókien Chemicznych Stilon. Wraz z dynamicznym wzrostem produkcji włókien poliamidowych, oraz poszerzającą się ofertą produktów wzrastała liczba osób zatrudnionych co wiązało się ze wzrostem potrzeb mieszkaniowych.

Na osiedlu dominuje głównie zabudowa wielorodzinna z przewagą wysokiego i niskiego budownictwa. Znajdziemy tu również zabudowę bliźniaczą oraz szeregową, rzadkością są natomiast domy jednorodzinne. Dzięki takiej różnorodności budownictwa każdy może znaleźć tu coś dla siebie.

Ceny mieszkań na sprzedaż kształtują się w zależności od wielu czynników takich jak standard wykończenia, rodzaj budownictwa, piętro, czy też metraż. Jeszcze nie tak dawno bo w 2018 roku średnia cena za metr kwadratowy wynosiła 3400 zł, natomiast aktualnie gdy piszę ten wpis czyli w 2021 roku cena za metr kwadratowy mieszkania na sprzedaż na osiedlu Dolinki wynosi już średnio 4700. Oczywiście rozbieżność cen jest spora i o ile 4700 za metr nie jest aktualnie ceną wygórowaną o tyle przy małych metrażach kawalerek te ceny potrafią poszybować nawet powyżej 6000 złotych za metr kwadratowy.

Udostępnij ten post: