Nieruchomości gorzów - blog Biuro nieruchomości

Na co zwracać uwagę przy zakupie lokalu użytkowego

8 sierpnia, 2021 4 minuty czytania Autor z zewnątrz

Nie da się ukryć, że biznes, przedsiębiorstwo czy firma potrzebuje nierzadko lokalu użytkowego dobrej jakości. Co więc świadczy o atrakcyjności danego lokalu? O czym trzeba pamiętać, zanim dokona się jego zakupu? Na co warto zwrócić uwagę, wybierając lokalizację lokalu? Odpowiedzi na te (i inne!) pytania znajdują się w poniższym artykule.

Charakter przedsiębiorstwa a lokal użytkowy: czy zawsze będzie potrzebny?

Zanim zaczniesz przeglądać lokale  użytkowe na sprzedaż w Gorzowie Wielkopolskim, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie o typ prowadzonego przedsiębiorstwa. Niektóre firmy nie mogą operować bez fizycznej lokalizacji: warsztat samochodowy, jak sama nazwa wskazuje, wymaga warsztatu, salon kosmetyczny salonu, a zakład fryzjerski odpowiedniego lokalu. W takich przypadkach lokal użytkowy jest po prostu niezbędny, bo nie da się naprawiać samochodów czy strzyc włosów przez Internet.

Jeśli natomiast charakter prowadzonego przedsiębiorstwa pozwala na w pełni zdalną pracę, wtedy trzeba zastanowić się kilka razy przed podjęciem decyzji o zakupie lokalu. Często nie będzie on potrzebny, bo wszystkich czynności będzie można dokonywać zza biurka, na którym stoi laptop czy komputer. Jeśli zaś nie można pracować w domu, można rozważyć wynajem przestrzeni coworkingowej.

Gdzie szukać odpowiedniego lokalu użytkowego na sprzedaż? W wielu źródłach

Rzadkie są przypadki, w których ktoś znalazł idealny lokal do wynajęcia, chodząc po mieście w poszukiwaniu odpowiedniego miejsca. Proces potrafi być długi, żmudny i często zdecydowanie bardziej skomplikowany niż przechadzka po mieście. Warto korzystać z wielu źródeł i:

•    przeglądać aktualne oferty  lokalnych biur nieruchomości  (większa szansa na znalezienie lokalu, który niekoniecznie musi widniej w ogólno dostępnym portalu; węższy zakres lokalizacji);
•    analizować większe portale z ogłoszeniami wynajmu/sprzedaży lokali użytkowych;
•    czytać gazety, zwłaszcza lokalne (jest to przestarzała metoda poszukiwania lokalu, ale nierzadko można trafić na naprawdę interesującą i korzystną ofertę);
•    odwiedzać strony internetowe urzędów miast czy gmin (należy jednak robić to regularnie i liczyć się ze wszystkimi aspektami tego rozwiązania, tymi pozytywnymi i tymi nieco mniej pozytywnymi).

Poszukiwanie lokalu nie powinno ograniczać się tylko do przejrzenia ofert z jednego źródła, ponieważ w takiej sytuacji kupujący pozbawia się możliwości porównywania wielu ofert i odnajdywania tych, które mogłyby zostać przeoczone.

Dobry lokal użytkowy, czyli jaki?

Dobrym lokalem można nazwać taki, który spełnia większość wymagań stawianych mu przez kupującego. Jednym z najważniejszych aspektów jest oczywiście lokalizacja, ponieważ od dobrego umiejscowienia lokalu będzie zależeć jego powodzenie. Lokal w centrum Gorzowa Wlkp. już z samego faktu znajdowania się w najbardziej zatłoczonej części miasta będzie generował większy ruch niż taki, który znajduje się na obrzeżach miasta w dzielnicy produkcyjnej.

Kolejna istotna kwestia: metraż. Jeśli lokal ma spełniać swoje zadanie w stu procentach, musi być odpowiedniej wielkości, a takie udogodnienia jak miejsca parkingowe czy miejsce na magazynowanie określonych artykułów przyczynią się do sukcesu przedsiębiorstwa. Ważne jest też sprawne łącze internetowe, dostęp do lokalu (możliwość wchodzenia do wnętrza nie tylko o określonych porach dnia, ale też nietypowych porach nocnych), zabezpieczenia czy kwestie związane z wizerunkiem firmy (na przykład: lokal oferujący dobra luksusowe powinien znajdować się w stosownej części miasta, aby robić dobre wrażenie na klientach). Nie można też zapominać o tym, że dane przedsiębiorstwo powinno operować w lokalu przystosowanym do jego charakteru.

Słowo o lokalizacji lokalu użytkowego

Lokalizacja to najważniejszy aspekt całego przedsięwzięcia. Podczas wybierania odpowiedniego lokalu należy zwrócić uwagę na mnóstwo szczegółów. Istotna będzie część miasta, w której znajdować się będzie lokal, a także ulica, przy której będzie położony. Warto też zwracać uwagę na sąsiadów: niektóre branże rozwijają się bardzo prężnie wtedy, kiedy w ich sąsiedztwie znajdują się im podobne, niektóre zaś nie znoszą tak bliskiej konkurencji.

Kolejna kwestia: do lokalu klient powinien dostać się bez problemu. Nie chodzi tutaj wyłącznie o komunikację miejską czy możliwość dojazdu prywatnym samochodem, ale również o takie umiejscowienie lokalu, które nie będzie wymagało tracenia dwudziestu minut na jego znalezienie pomiędzy budynkami, które przypominają labirynt. Na sukces przedsiębiorstwa składają się również takie czynniki jak stosunek czynszu do prestiżu lokalizacji czy estetyka budynków, a także bezpieczeństwo panujące w miejscu, w którym znajduje się lokal.

Dobre wyczucie czasu na kupno lokalu użytkowego

Kwestią absolutnie kluczową jest kupno lokalu użytkowego wtedy, kiedy jest to stosowne. Jeśli przedsiębiorstwo dopiero raczkuje, nie trzeba kupować lokalu od razu warto wcześniej zapoznać się z aktualnymi  lokalami użytkowymi na wynajem w Gorzowie Wielkopolskim. Jeśli zaś kupno lokalu jest niezbędne do rozpoczęcia działalności, nie należy z tym zwlekać. Powinno się również uwzględnić czynniki zewnętrzne w postaci pandemii czy kryzysów gospodarczych (lub kryzysu w danej branży), a także potencjalnych zarobków, które muszą przekraczać koszty operacyjne związane z utrzymywaniem lokalu. Warto również, przed podięciem decyzji mieć więdzę o dodatkowych kosztach przy zakupie nieruchomości. Jeśli wszystkie te czynniki układają się w całość przynoszącą zysk, należy kupić lokal i osiągać sukcesy w danej branży.

Udostępnij ten post: